Kennametal - historie a současnost

Jan Havelka, spol s r. o. je tradičním distributorem nástrojů Kennametal od roku 1995 a myslíme si, že je v oboru třískového obrábění dostatečně známá. Znáte však historii nástrojů Kennametal? Přečtete si v krátkosti příběh firmy Kennametal, jež se začal psát v roce 1938.

 

Společnost Kennametal byla založena v roce 1938. Zákazníci z oblasti letectví, zemních prací, energetiky, strojírenství a dopravy se stále  spolehájí na inovace společnosti Kennametal v oblasti materiálů, vědy, nástrojů a vývoji materiálů odolných proti opotřebení. Společnost Kennametal zaměstnává více než 11 000 lidí po celém světě a nabízí služby zákazníkům ve více než 60 zemích. Ve fiskálním roce 2016 oznámil Kennametal tržby ve výši 2,1 miliardy dolarů. 

 

Inovace, vytrvalost a důkladná péče o potřeby zákazníků charakterizovala společnost Kennametal od jejího založení. V roce 1938, po letech výzkumu, vytvořil odborník na metalrgui Philip M. McKenna slitinu karbidu wolframu a titanu pro řezání nástrojů, které znamenaly průlom v oblasti obrábění oceli. Nástroje "Kennametal®" obráběly rychleji s delší životností a tím usnadňovaly všeobecné zpracování kovůpro výrobu, automobilů, letadel, strojů. S jeho vynálezem založil Philip McKenna Metals Company v Latrobe v Pensylvánii. Později přejmenovaný na Kennametal, který se stal světovým lídrem v kovoprůmyslu stále se sídlem v Latrobe.

První ročník prodeje společnosti McKenna Metal s počtem 12 zaměstnanců činil zhruba 30 000 dolarů. Druhá světová válka však rozeběhla americký těžký průmysl na vysokou rychlost. Kennametal dosahoval ročních tržeb přibližně 10 milionů dolarů s 900 zaměstnanci. Po konci Kennametal hledal nové způsoby, jak využít houževnatost a odolnost proti opotřebení slitin karbidu wolframu. V polovině čtyřicátých let se firma stala průkopníkem použití karbidových nástrojů pro těžbu, což vedlo k rozvoji kontinuálního těžebního stroje. Kennametal také našel použití karbidu wolframu v náročných speciálních aplikacích, kde byla životně důležitá odolnost proti opotřebení, jako jsou například ventily, lisovací přípravky, vrtáky a sněhové pluhy.

Globální růst

Kennametal od počátku rozvíjel svou mezinárodní působnost. Philip prodal brzy patentová práva britským průmyslníkům, kteří později začali také vyvážet nástroje Kennametal z Kanady. Vývoz během prvních pěti let společnosti činil více než 2,5 milionu dolarů a do roku 1955 byl Kennametal činný v 19 zemích. Zahraniční výroba společnosti začala v roce 1957 společným podnikem v Itálii. Společný podnik ve Spojeném království a německá prodejní pobočka brzy následovaly. Mezi lety 1972 a 1981 vzrostl zahraniční prodej ze 17 na 34 procent z celkového prodeje.

V roce 1993 získala společnost Kennametal společnost Hertel AG, výrobce přístrojů s centrálou ve Fürthu v Německu, firmu  s celosvětovou a celosvětovou působností. To umožnilo korporaci účinněji soutěžit v západní Evropě, získat lepší přístup na rozvíjející se trhy ve východní Evropě a nabídnout další produktové řady v Asii a Tichomoří. Asijsko-tichomořské úsilí bylo dále rozšířeno o to, aby zahrnovalo výrobu společných podniků pro důlní nástroje v Číně a závod na výrobu nástrojů v Šanghaji. V roce 2002 získala firma Kennametal společnost Widia, předního výrobce a prodejce nástrojů pro zpracování kovů v Evropě a Indii. Další akvizice, které rozšiřují možnosti společnosti Kennametal.

Přední světový výrobce nástrojů pro strojírenství, stavebnictví, doly a geologii

Kennametal přináší produktivitu zákazníkům, kteří hledají špičkový výkon. Nabízí inovace i standardní řešení odolná opotřebení díky vyspělé nauce o materiálech, jejich vývoji a znalostí zákaznických aplikací a současně udržuje závazek udržitelného životního prostředí.

Přehled významných událostí v historii firmy Kennametal

 

 

 

Klíčová slova:

ZASÍLÁNÍ NOVINEK

Vaše osobní údaje budou spravovány v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.