06
čen
2018

KNS®

Frézy pro úzké drážky Kennametal

Pokud jste někdy zápasili s uvolňováním břitových destiček během operace drážkování, pokračujte ve čtení. A co nestejná šířka drážky, problémy se špatně přístupnými šrouby a destičkami drážkovací frézy, nebo nutnost použití kousků plechu pro uvolnění zaklíněných třísek z hlubokých drážek na obrobku? To je jen několik z mnoha problémů trápících obsluhu stroje, když se pokouší řezat úzké drážky, ale díky nově představené fréze Kennametal Narrow Slotting (KNS) jsou dny „strachu z drážkování" pryč.

» Břitové destičky a lůžka s dvojitou V-drážkou bezpečně drží břitové destičky v dané pozici a minimalizují radiální házivost.

» Výsledkem je, že tyto stabilní řezné podmínky vedou k velké přesnosti drážky a vynikající opakovatelnosti.

»Unikátní samosvorný mechanismus zajišťuje snadnou výměnu břitových destiček.

»Geometrie s SGP utvařečem třísky zaručuje lehké řezy a snadný odchod třísek.

Mnoho použití, jedno řešení

Drážkování je běžnou operací při obrábění. Scott Etling, ředitel managementu pro globální produkty frézování s vyměnitelnými břitovými destičkami, vyjmenovává mnoho aplikací, kde KNS exceluje. Výrobci automobilů mohou použít novou frézu pro dělení odlitků výfukového potrubí a komponentů řízení. Výrobci různých zařízení mohou s nízkými náklady frézovat svěrné drážky na komponentech pro pevné uložení hřídelí nebo na svěrných přírubách. Výrobci elektrické energie a elektrotechnické firmy mají nyní k dispozici produktivnější způsob obrábění drážek pro pero, chladicích žeber, třmenů a drážek pro O-kroužky. Jednoduše řečeno, pokud je třeba vyrobit úzké drážky nebo dělit materiál, KNS je pro to vhodné nové řešení.

„Tento nástroj mění hru v několika situacích," říká Etling. „Zákazníci mohou namontovat řadu KNS fréz na trn, tak zvaný „Gang Milling", buď za účelem frézování několikanásobných drážek najednou, nebo pro provádění několikanásobných operací dělení. Tento nástroj může být použit také na oddělení dílu od základního materiálu po pětiosém obrábění, nebo vytištěného na 3D tiskárně. A protože ceny materiálu se neustále zvyšují, naši zákazníci si přejí odstranit obráběním co nejméně materiálu, jak je jen možné. Zde je výhodné použít tu nejužší drážkovací frézu umožňující redukci odpadu. KNS to umí."

 

To správné vybavení

KNS má design ve tvaru dvou V pro bezpečné uložení břitové destičky. Kombinace radiálního a axiálního uložení zlepšuje nejen životnost nástroje, ale i přesnost vyráběných dílů. Řada destiček je určena pro drážky šířek od 1, 6 do 6,4 mm (0,063 in. až 0,250 in.). Destičky jsou dostupné v jednostranném nebo oboustranném provedení s rovnou řeznou hranou nebo s plným rádiusem . Rozsah průměrů fréz je od 63 do 250 mm (2,5 in. až 10 in.) a v závislosti na rozměrech tělesa se dodávají jako nástrčné nebo v provedení pro upínání na trn (nebo obojí).

„Jsme opravdu nadšeni touto novou konstrukcí," říká Etling. „Je pevnější a mnohem přesnější než konkurenční řešení a přitom snižuje náklady na obrábění. Zákazníci mohou využívat obě řezné hrany u oboustranných KNS břitových destiček v aplikacích s malou hloubkou drážky, nebo mohou použít destičku s jednou řeznou hranou, pokud potřebují větší hloubku. To rozhodně přináší značnou přidanou hodnotu."

Skutečný vítěz

Tyto vlastnosti jistě dávají Kennametalu podstatný náskok před konkurencí v oblasti výroby úzkých drážek, ale tím výhody nekončí. Je zde ještě karbid. Tim Marshall, produktový manažer pro globální produkty frézování s vyměnitelnými břitovými destičkami, poznamenává, že Kennametal nedávno významně vylepšil technologii řezných materiálů a že právě KNS je zúročením tohoto vývoje.

„Pro program KNS nabízíme tři sorty břitových destiček," říká. „KCU25 a KCPM40 jsou vícevrstvé PVD sorty, které poskytují vynikající stabilitu řezné hrany a odolnost proti opotřebení v ocelích, nerezových ocelích a žáruvzdorných slitinách, dokonce i při zvýšených posuvech a rychlostech. Naproti tomu KCPK30 je CVD povlakovaná sorta vhodná pro hrubovací frézování a všeobecné obrábění ocelí a litiny."

Dobrý karbid je důležitý, ale právě tak i geometrie destičky. Díky pozitivní geometrii čela a speciální úpravě řezné hrany mají břitové destičky KNS lehký řez bez obětování tuhosti řezné hrany potřebné ve většině drážkovacích aplikací. Navíc SGP geometrie podporuje vynikající odvod třísek a utváří dokonce i materiály, tvořící nejdelší třísky v tenkou, snadno odváděnou třísku tvaru C a 9. To znamená, že můžete odložit plechové podložky a podomácku dělané háčky na třísky zpět do boxu na nářadí.

Easy-X montáž

KNS se také snadno používají. Inovativní, symetrický Easy-X design klíče znamená konec hrabání v třískách kvůli ztraceným šroubům a břitovým destičkám, už žádné klíny nebo upínky, které se dají chybně namontovat – jen strčit klíč do tělesa frézy, otočit, a destička je snadno vyměněna, dokonce i v těsných prostorách. Každé těleso frézy i klíč jsou rovněž zřetelně označeny, takže není žádná možnost zničení tělesa frézy použitím špatného nástroje.

V neposlední řadě také celá konstrukce upínacího náboje. Ta eliminuje potřebu unášecích kroužků a podložek a velmi přispívá k systémové opakovatelnosti a přesnosti. A protože upínací otvor je opatřen dvojicí drážek, frézy mohou být střídavě uspořádány v gang-milling provedeních umožňujících snížení řezných sil a hladký řez.

Cítíme se celkem jisti, když říkáme, že se jedná o nejlepší dostupné řešení pro obrábění úzkých drážek.

Stáhněte si katalogy inovace 2019

Klíčová slova:

ZASÍLÁNÍ NOVINEK

Vaše osobní údaje budou spravovány v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.